Zakazy dla ciężarówek w Europie. Czy ciężarówką możesz dojechać wszędzie?

Transport lądowy jest najpopularniejszą formą przewożenia towarów między państwami Europy. Każdego dnia polskie samochody ciężarowe przemierzają setki tysięcy kilometrów tylko po to, aby dostarczyć klientom zamówione towary lub je odebrać. Jednak w wielu państwach europejskich lub w określonych obszarach obowiązują liczne zakazy dla ciężarówek, które częściowo albo całkowicie uniemożliwiają przejechanie danej trasy. Na jakie rodzaje zakazów można najczęściej natrafić w Europie? W tym artykule wyróżnimy cztery pozycje.

Strefy ekologiczne zakazujące wjazdu ciężarówek

Niestety ciężarówki są jednymi z pojazdów, które najbardziej zanieczyszczają powietrze produkowanymi spalinami. Przez wzgląd na to, że walka o zdrowe środowisko staje się coraz powszechniejsza w Europie, powstaje coraz więcej stref ruchu, do których samochody ciężarowe nie mają wstępu. W większości państw występują jednak specjalne naklejki dla ciężarówek o niskiej emisji spalin, które umożliwiają im wjazd do takich miejsc. Dlatego planując trasę kierowcy ekologicznych ciężarówek powinni koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie nalepki samochodowe w danym kraju.

Zakazy związane ze świętami narodowymi

W kilku państwach Europy stosuje się specjalne zakazy ruchu ulicznego dla ciężarówek w konkretne dni, szczególnie w święta narodowe. Tutaj niestety nie ma sposobu na ich uniknięcie, co często zmusza kierowców do zmiany planowanej trasy. Przykładowo w Słowacji drogi są zamknięte dla pojazdów ciężarowych, chociażby 15 września, czyli w święto Matki Boskiej Bolesnej.

Zakazy dla ciężarówek w okresie pandemii COVID-19

Koronawirus wdaje się we znaki ludziom na całym świecie praktycznie na każdym kroku, a kierowcy ciężarówek nie są tutaj wyjątkiem. Zarówno w określonych obszarach, jak i w całych państwach europejskich stosuje się zakazy poruszania ciężarówek z zagranicy, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Sytuacja ta zmienia się dynamicznie, dlatego przed każdym wyjazdem trzeba zapoznać się z sytuacją epidemiologiczną w danym kraju.

Zakaz wjazdu do konkretnego miasta

Niekiedy można spotkać się z sytuacją, że ciężarówki nie mają wstępu na teren konkretnej miejscowości. Przyczyny zakazów są tutaj różne, czasami mają podłoże ekologiczne, czasami pandemiczne, a w skrajnych przypadkach są uzasadnione innymi powódkami. Zapoznanie się z zakazem wjazdu do każdego miasta na trasie byłoby jednak niemożliwe dlatego konieczna jest dokładna obserwacja znaków na europejskich drogach.

Redakcja fastauto.pl