Instalacje sprężonego powietrza znajdują się obecnie w bardzo wielu zakładach przemysłowych, a także w laboratoriach badawczych i warsztatach. Ich najważniejszym elementem jest oczywiście sprężarka. W rynkowej ofercie urządzenia te występują w różnych wariantach. Do wyboru są między innymi sprężarki śrubowe olejowe. Są one wybierane naprawdę bardzo często, gdyż ich konstrukcja została starannie przemyślana. Dzięki temu działają niezawodnie i są wyjątkowo żywotne. Znajdują też naprawdę szerokie zastosowanie.

Jakie zalety posiadają sprężarki śrubowe olejowe?

Wtrysk oleju jest jednym z ważniejszych elementów każdej sprężarki śrubowej olejowej. Dzięki temu, że wypełnia on przestrzeń między ślimakami, proces sprężania powietrza zachodzi w nich wyjątkowo sprawnie. Ponadto olej służy do smarowania pozostałych elementów sprężarki, dzięki czemu nie ulega ona awarii na skutek ich zatarcia. Co więcej, wtrysk oleju chłodzi całą konstrukcję i dba o to, aby pracująca sprężarka nie uległa przegrzaniu. W efekcie sprężarki śrubowe olejowe są urządzeniami, które mogą pracować w trybie ciągłym. Są też wyjątkowo energooszczędne i bardzo wydajne.

Gdzie mogą być wykorzystywane sprężarki śrubowe olejowe?

Sprężarki śrubowe olejowe wytwarzają sprężone powietrze, które może być zanieczyszczone cząsteczkami oleju. W efekcie są przeznaczone są do stosowania w branżach, w których jakość powietrza nie odgrywa większej roli.Są powszechnie wykorzystywane między innymi w warsztatach samochodowych. Mogą być stosowane także w tych gałęziach przemysłu, w których obecność cząstek oleju nie jest żadnym problemem. Istotne jest też to, że w chwili obecnej na rynku dostępne są sprężarki śrubowe, które do pracy nie wymagają żadnego dodatkowego osprzętu. Bezpośrednio po zakupie można je podłączyć do źródła zasilania i sieci pneumatycznej.

Na jaką sprężarkę śrubową olejową warto się zdecydować?

Różnorodność sprężarek śrubowych olejowych jest w chwili obecnej tak duża, że każdy użytkownik może wybrać tą wpisującą się w indywidualne potrzeby. Sprężarki śrubowe olejowe występują na rynku nie tylko w wersji podstawowej. Dostępne są też urządzenia z systemem uzdatniania sprężonego powietrza. Na szczególną uwagę zasługują modele zmiennoobrotowe. Dostarczają one sprężone powietrze zgodne z zapotrzebowaniem w danym momencie. Są nie tylko bardzo wydajne, ale energooszczędne. Ta druga cecha jest szczególnie cenna obecnie, gdyż ceny energii elektrycznej dla przemysłu są bardzo wysokie. Wszystkie typy sprężarek śrubowych są zróżnicowane pod względem mocy.

Redakcja fastauto.pl