Strona główna
Logistyka
Tutaj jesteś
Logistyka kontener morski wymiary

Kontener morski wymiary odpowiednie do Twoich potrzeb

Data publikacji 20 września 2021

Kontenery morskie są nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bardzo opłacalne pod względem logistycznym. Dlatego też coraz większa ilość przedsiębiorców zaopatruje się w prywatne kontenery, w których importują bądź eksportują towary drogą morską. Niezależnie od tego, czy kupuje się nowy, czy też używany kontener morski, kupujący musi dokładnie zwrócić uwagę na jego rozmiar. Jak wybrać cechujące kontener morski wymiary tak, aby jego zakup był jak najbardziej opłacalny?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki jest najlepszy wymiar kontenera morskiego
  • jakie wygląda budowa kontenera
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze kontenera morskiego

Zobacz także: Główne zalety transportu morskiego

Kontener morski wymiary – jaki najlepszy?

Można by myśleć, że im większy będzie kontener, tym lepiej, jednak wybór produktu zbyt wielkich gabarytów może mieć wiele negatywnych skutków. Przewóz ogromnych kontenerów będzie kosztował znacznie więcej, dlatego nie jest to tylko jednorazowy większy wydatek, lecz skazanie się na regularne przepłacanie za spedycję morską. Co więcej, przechowywanie największych kontenerów transportowych może okazać się niezwykle trudne, a często nawet niemożliwe. Dlatego też wybierając kontener morski trzeba zachować równowagę pomiędzy zbyt małą, a zbyt dużą pojemnością.

Kontener morski – budowa

Podstawa konstrukcji to wykonana ze stalowych profili rama. Konstrukcja musi być na tyle wytrzymała, aby było możliwe piętrzenie przynajmniej 9 pełnych kontenerów. Rama składa się z słupków narożnych, belek wzdłużnych i poprzecznych. Dodatkowo do dolnych belek przymocowane są na całej długości poprzeczne żebra, wzmacniające podstawę podłogi kontenera. W narożnikach ramy umieszczono naroża zaczepowe. Komplet czterech naroży umożliwia operacje załadunku, rozładunku oraz zamocowanie kontenera na wagonie, naczepie czy też statku. Niektóre kontenery posiadają otwory dla wózków widłowych. Mogą być one używane tylko do podnoszenia pustych kontenerów. Zwróć uwagę na długość wideł, w innym przypadku, grozi to uszkodzeniem podłogi kontenera.

Ściany i dach kontenera są wykonane z blachy trapezowej o grubości 1,5 mm. W narożnikach ścian umieszcza się kratki wentylacyjne, w celi ograniczenia kondensacji pary wodnej wewnątrz kontenera. Podłoga wykonana jest ze sklejki kontenerowej o grubości 25-30 mm, lub czasami z desek. Dostęp do kontenera zapewniają drzwi które umieszczone są na krótkiej ścianie. Wokół każdego z wrót zamontowano uszczelki, zapewniające szczelność. Zamykanie i otwieranie umożliwia mechanizm, składający się z drążków, rączek, rygli i zamknięcia celnego. Na drzwiach umieszczone są też informacje w postaci naklejek i tabliczek.

kontener morski wymiary

Wymiary kontenerów morskich – jakie są?

Jeśli chodzi o wymiary kontenerów morskich, na rynku można znaleźć całą gamę o najróżniejszych wymiarach, które są całkowicie zależne od producenta. Niektóre firmy oferują również produkcję kontenerów na zamówienie, tak aby klient mógł wybrać pojemność idealną do swoich potrzeb. Największą popularnością cieszą się jednak kontenery morskie typu ISO 10, ISO 20 oraz ISO 40. Każdy z nich jest wysoki na około 2,6 metra, a ich długość wynosi kolejno 3, 6 oraz 12 metrów. Niektórzy potrzebują kilku dodatkowych centymetrów w pionie. Dlatego często kupowane są też kontenery typu High Cube, których wysokość sięga od 2,9 metra do 3 metrów. Warto wiedzieć, że praktycznie każdy kontener transportowy ma kształt prostopadłościanu, a natrafienie na inną ofertę graniczy z cudem.

Na jakiej podstawie wybrać kontener morski?

Rozważając jaki rozmiar kontenera będzie najlepszy trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Najoczywistszym z nich jest ilość i wielkość przewożonych towarów. Trzeba zakupić taki kontener, w którym wszystko zawsze się zmieści, a jednocześnie nie pozostawi zbyt wiele zbędnego miejsca. Niemniej jednak równie ważne jest to, czy będzie miało się możliwość przechowania danego kontenera. Dlatego też trzeba wziąć pod uwagę czy dany kontener zmieści się w prywatnym magazynie logistycznym. Nie można też zapomnieć, że im większy kontener morski, tym jest on droższy. Tego ostatniego problemu można jednak łatwo uniknąć kupując używany produkt. Teraz już wiesz jak wybrać cechujące kontener morski wymiary.

Nowoczesne samochody Renault

Redakcja fastauto.pl

Redakcja Fast Auto to zespół pasjonatów motoryzacji i logistyki, którzy z ogromnym zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i wydarzenia w branży. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam dostarczać czytelnikom rzetelne i interesujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?