Światła w samochodzie egzamin – co warto wiedzieć?

Egzamin na prawo jazdy to bardzo stresująca chwila w życiu każdego człowieka. Jeden najmniejszy błąd może przekreślić szanse na uzyskanie upragnionego dokumentu potwierdzającego możliwość prowadzenia auta. Żeby więc nie popełnić prostego i szkolnego błędu np. związanego ze światłami w samochodzie, warto jeszcze raz powtórzyć sobie wszystkie istotne informacje.

Światła w samochodzie egzamin — dlaczego to tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są światła w samochodzie i jak się je powinno sprawdzić, najpierw trzeba zdać sobie sprawę, dlaczego jest to tak ważne, aby o wszystkim pamiętać na egzaminie.
Na samym początku każdego egzaminu praktycznego instruktor poprosi o sprawdzenie i przygotowanie pojazdu do jazdy. W tym celu niezbędne jest sprawdzenie takich elementów, jak lusterka, czy też pozycja za kierownicą, lecz co bardzo ważne, również sprawności wszystkich obecnych w aucie świateł. Pominięcie czegoś lub sprawdzenie w nieprawidłowy sposób może skutkować zakończeniem egzaminu z wynikiem negatywnym.

Jak sprawdzić światła w samochodzie?

Każdy samochód osobowy wyposażony jest w kilka różnego rodzaju źródeł światła. Jak je znaleźć i jak sprawdzić na egzaminie?
Podstawowym rodzajem świateł w samochodzie są światła pozycyjne. Włącza się je specjalnym przyciskiem lub pokrętem przy kierownicy bez przekręcania kluczyka. Po ich włączeniu należy wyjść z auta sprawdzić tył oraz przód pojazdu.
Kolejnym rodzajem świateł są mijania. Muszą one być włączone przez cały czas podczas jazdy samochodem. W nowoczesnych autach włączają się automatycznie po uruchomieniu silnika. Możliwe jest ich włączenie także specjalnym pokrętem.
Szczególnym rodzajem świateł są drogowe lub długie, jak często są nazywane. Wykorzystywane są one na drogach nieoświetlonych podczas jazdy od zmierzchu do świtu. Pamiętać jednak trzeba, że w sytuacji zbliżania się innego auta z naprzeciwka, należy je przełączyć na światła mijania. Włącza się je specjalnym przyciskiem lub pociągając do siebie manetkę.
Bardzo ważnym rodzajem świateł na egzaminie są kierunkowskazy, które włączane są oczywiście manetką. Po włączeniu każdej ze stron koniecznie trzeba wyjść sprawdzić poprawność ich działania. Jednocześnie przy sprawdzaniu tych świateł upewnić się trzeba, czy działa przycisk świateł awaryjnych, który zwykle umieszczony jest na środku deski rozdzielczej.
Na sam koniec pozostaje kwestia sprawdzenia światła stopu, które powinno zapalić się po wciśnięciu hamulca, a także świateł przeciwmgielnych, które uruchamiane są przyciskami. Ostatnimi są światła cofania, które włącza się po wrzuceniu wstecznego.

Redakcja fastauto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.