Światła w samochodzie egzamin – co warto wiedzieć?

Egzamin na prawo jazdy to bardzo stresująca chwila w życiu każdego człowieka. W związku z tym, jeden najmniejszy błąd może przekreślić szanse na uzyskanie upragnionego dokumentu potwierdzającego możliwość prowadzenia auta. Żeby więc nie popełnić prostego i szkolnego błędu np. związanego ze światłami w samochodzie, warto jeszcze raz powtórzyć sobie wszystkie istotne informacje. Dowiedz się więc, jakie światła w samochodzie egzamin zweryfikuje?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego światła w aucie są tak ważne
  • jak sprawdzić światła w samochodzie podczas egzaminu
  • jak wygląda początkowy etap egzaminu praktycznego

Zobacz także: Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Światła w aucie egzamin – dlaczego to tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są światła w samochodzie egzaminacyjnym i jak się je powinno sprawdzić, najpierw trzeba zdać sobie sprawę, dlaczego jest to tak ważne, aby o wszystkim pamiętać na egzaminie.

Na samym początku każdego egzaminu praktycznego instruktor poprosi o sprawdzenie i przygotowanie pojazdu do jazdy. W tym celu niezbędne jest sprawdzenie takich elementów, jak lusterka, czy też pozycja za kierownicą. Bardzo ważne, jest sprawdzenie wszystkich obecnych w aucie świateł. Nie zapomnij o upewnieniu się że wszystkie światła są sprawne. Nawet na egzaminie jedna z żarówek może ulec uszkodzeniu. Pominięcie czegoś lub sprawdzenie w nieprawidłowy sposób może skutkować zakończeniem egzaminu, oczywiście z wynikiem negatywnym.

Światła w samochodzie egzamin – jak sprawdzić?

Każdy samochód osobowy wyposażony jest w kilka różnego rodzaju źródeł światła. Zidentyfikowanie ich oraz znajomość pozwala uzyskać pozytywny wynik egzaminu. Jak znaleźć i sprawdzić światła samochodowe na egzaminie?

Podstawowym rodzajem świateł w samochodzie są światła pozycyjne. Włącza się je specjalnym przyciskiem lub pokrętem przy kierownicy bez przekręcania kluczyka. Po ich włączeniu należy wyjść z auta a następnie, sprawdzić tył oraz przód pojazdu.

Kolejnym rodzajem świateł są mijania. Muszą one być włączone przez cały czas podczas jazdy samochodem. W nowoczesnych autach włączają się automatycznie, także po uruchomieniu silnika. Jest też możliwe ich włączenie także specjalnym pokrętłem.

Szczególnym rodzajem świateł są drogowe lub długie, jak często są nazywane. Wykorzystywane są one na drogach nieoświetlonych podczas jazdy od zmierzchu do świtu. Pamiętać jednak trzeba, że w sytuacji zbliżania się innego auta z naprzeciwka, należy je przełączyć na światła mijania. Niezastosowanie się do tego, może spowodować oślepienie nadjeżdżającego kierowcy, a w skrajnych przypadkach konsekwencją może być wypadek. Najczęściej, włącza się je specjalnym przyciskiem lub pociągając do siebie manetkę.

Bardzo ważnym rodzajem świateł na egzaminie są kierunkowskazy, które włączane są oczywiście manetką. Po włączeniu każdej ze stron koniecznie trzeba wyjść sprawdzić poprawność ich działania. Jednocześnie upewnij się przy sprawdzaniu tych świateł, czy działa przycisk świateł awaryjnych, który zwykle umieszczony jest na środku deski rozdzielczej.

Na sam koniec pozostaje kwestia sprawdzenia światła stopu, które powinno zapalić się po wciśnięciu hamulca, a także świateł przeciwmgielnych, które uruchamiane są przyciskami. Ostatnimi są światła cofania. Uruchamiamy je poprzez przekręcenie stacyjki do drugiej pozycji, a następnie wciśnięcie pedału sprzęgła i włączenie wstecznego biegu. W tej sytuacji prosimy egzaminatora o sprawdzenie czy z tyłu świecą się dwa białe światła cofania.

światła w samochodzie

Światła samochodowe egzamin – egzamin praktyczny

Na zaliczenie zadania które dotyczy budowy pojazdu przewidziano maksymalnie 5 minut. Właściwe przeprowadzenie kontroli świateł w samochodzie, pozwoli na przystąpienie do bardziej praktycznej części egzaminu, podczas której będą sprawdzane umiejętności kierowania pojazdem w ruchu miejskim. Należy zwrócić szczególną uwagę na warunki w jakich zdajemy egzamin. W przypadku słonecznego dnia wystarczą światła do jazdy dziennej. W przypadku wczesnego poranku lub pory wieczorowej, należy użyć świateł mijania oraz zachować większą ostrożność. Teraz już wiesz, jakie światła w samochodzie egzamin zweryfikuje i co należy o nich wiedzieć. Powodzenia na egzaminie!

Redakcja fastauto.pl