Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja ile kosztuje egzamin na prawo jazdy

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Data publikacji 27 października 2022

Posiadanie prawa jazdy niesie ze sobą wiele korzyści. Warto pamiętać o tym, że prawo jazdy daje dużą swobodę i niezależność oraz przydaje się podczas wykonywania codziennych obowiązków. Dowiedz się, ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda kurs na prawo jazdy
  • jak wygląda egzamin na prawo jazdy
  • jakie są koszta egzaminu
  • co jest sprawdzane na egzaminie przez egzaminatora

Jak wygląda kurs na prawo jazdy?

Osoby noszące się z zamiarem zdobycia pozwolenia na prowadzenie samochodu powinny pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do egzaminu koniecznym jest odbycie kursu. Pierwszym etapem kursu przygotowującego do egzaminu na prawo jazdy są zajęcia teoretyczne. To właśnie wtedy przyszły kierowca poznaje zasady ruchu drogowego. Zasady te są niezwykle ważne w późniejszym poruszaniu się po drodze. Warto pamiętać o tym, że zgodnie z prawem zajęcia teoretyczne powinny obejmować minimum 30 godzin.

Kolejną część kursu na prawdo jazdy stanowią zajęcia praktyczne. W przypadku zajęć praktycznych kursant zobowiązany jest do zrealizowania co najmniej 30 godzin zegarowych. Wśród etapów części praktycznej kursu na prawo jazdy można wyróżnić:

  • zajęcia na placu manewrowym
  • naukę jazdy w ruchu miejskim
  • wyjazd na drogi znajdujące się poza obszarem zabudowanym.

Kurs na prawo jazdy, oprócz części teoretycznej i praktycznej, zawiera także szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Warunkiem dopuszczenia do części praktycznej egzaminu jest pozytywny wynik egzaminu teoretycznego. Część praktyczna egzaminu na prawo jazdy polega między innymi na zweryfikowaniu umiejętności wykonywania kluczowych manewrów. To właśnie ta część egzaminu przeprowadzana jest na placu manewrowym. Oprócz tego egzamin praktyczny sprawdza umiejętność jazdy w ruchu drogowym.

Podczas części praktycznej egzaminator zwraca uwagę na zachowanie kursanta w stosunku do innych uczestników ruchu. Poza tym, skupia się także na umiejętności oceny potencjalnego zagrożenia. Istotny wpływ na wynik egzaminu ma również dynamika oraz kultura jazdy. Nie bez znaczenia pozostaje także sposób korzystania z systemów umożliwiających kierowanie pojazdem.

ile kosztuje egzamin na prawo jazdy

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Osoby zastanawiające się nad tym, ile kosztuje egzamin na prawo jazdy nie powinny zapominać, że sprawdzian umiejętności kierowcy podzielony jest na dwie części. Za jedno podejście do części teoretycznej egzaminu trzeba zapłacić 30 zł. W razie negatywnego wyniku części teoretycznej koniecznym okaże się ponowne uiszczenie opłaty.

Koszt części praktycznej egzaminu na prawo jazdy wynosi z kolei 140 zł. Na cenę egzaminu praktycznego wpływa między innymi koszt paliwa, a także wydatki związane z kwestiami administracyjnymi. W cenę części praktycznej egzaminu na prawo jazdy kategorii B wliczone jest również wynagrodzenie egzaminatora.

Osoby chcące zdobyć dokument uprawniający do kierowania pojazdem powinny pamiętać o tym, że do kosztów samego egzaminu należy doliczyć między innymi cenę kursu oraz wstępnych badań lekarskich. Warto pamiętać o tym, że na cenę kursu prawa jazdy ma wpływ wiele różnych czynników, do których można zaliczyć między innymi lokalizację czy renomę szkoły prowadzającej zajęcia.

Nowoczesne samochody Renault

Redakcja fastauto.pl

Redakcja Fast Auto to zespół pasjonatów motoryzacji i logistyki, którzy z ogromnym zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i wydarzenia w branży. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam dostarczać czytelnikom rzetelne i interesujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?