Jak wybrać samochód do 15 tysięcy złotych?

Jaki samochód do 15 tys. złotych będzie spełniało nasze potrzeby? Na rynku aut używanych, dostępnych jest wiele ciekawych modeli aut. Niestety trzeba się liczyć z tym, że większość z dostępnych w tej cenie aut będzie pochodziła nawet sprzed 15 lat. Wybór auta zależy również od tego, jaki typ nadwozia nas interesuje. Należy więc na wstępie podjąć decyzję czy potrzebne nam będzie auto duże jak kombi, które ze względu na dużą przestrzeń w środku jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin, a ponadto może być używane jako auto transportujące. Można również rozważyć zakup auta kompaktowego, czyli hatchback’a, który idealnie spełni się w roli środka transportu po mieście. Jeśli jednak cenimy sobie komfort jazdy, to sedan będzie najlepszym wyborem. Wybierając samochód do 15 tys. należy przede wszystkim zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Sprawdź więc, jakie auto do 15 tys. będzie najlepsze?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaki hatchback do 15 tys.
  • jaki sedan do 15 tys.
  • jakie kombi do 15 tys.
  • na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu

Zobacz także: Jaki samochód do 30 tys. wybrać?

Hatchbacki – jaki samochód do 15 tys?

Kwota piętnastu tysięcy jest sumą, która pozwoli na wybór samochodu, którym poza kierowcą nieregularnie będą mogły być wożone również inne osoby. Na rynki dostępnych jest wiele modeli aut kompaktowych, które jednocześnie są bardzo ekonomiczne ze względu na niskie zużycie paliwa i niską pojemność silnika. Największą zaletą małych aut jest to, że bezproblemowo można parkować je nawet w najciaśniejszych miejscach parkingowych. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ w miastach występuje ogromny problem z miejscami parkingowymi.

Najpopularniejszymi modelami aut w tej klasie są min. Honda Civic VII, Audi A3 oraz Ford Focus.

Jaki sedan do 15 tys?

Sedany to auta stworzone dla osób ceniących sobie wygodę i komfort jazdy. Samochody z tym nadwoziem są kojarzone z autem luksusowym, lecz wiele modeli dzięki pojemnemu bagażnikowi mogą spełniać funkcję auta rodzinnego. Tego typu auta dostępne są w wersjach dwu lub czterodrzwiowych. Dodatkowym atutem jest, też to, że przestrzeń bagażowa może być zwiększona dzięki temu, że tylna kanapa może zostać złożona. Samochody te mogą pomieścić nawet do 5 osób. Oczywiste jest to, iż wersja czterodrzwiowa sedana jest bardziej przestronna, a pasażerowie mają prostszy dostęp do tylnej kanapy.

Autami najczęściej wybieranymi w tym typie nadwozia, w cenie do 15 tysięcy złotych są m.in. Volkswagen Passat, Skoda Octavia, Audi A4, Ford Mondeo. To, co łączy wymienione modele to ponadczasowa linia nadwozia i duży dostęp do części zamiennych z racji na ich popularność w Polsce.

samochód do 15 tys

Auta kombi do 15 tysięcy

Kombi to idealne rozwiązanie dla osób, które często przewożą coś autem, ale także dla osób posiadających małe dziecko. Niezawodnie sprawdzi się ono w przypadku gdy chcemy przewieźć wózek, nosidełko oraz inne rzeczy. Duża przestrzeń bagażowa pozwoli na zabranie dużej ilości rzeczy. Dodatkowym atutem tego typu samochodów jest to, iż kabina ma stałą wysokość. Dzięki temu nawet wysokie osoby siedzące z tyłu będą odczuwały komfort jazdy. Ponadto na dachu auta kombi możliwe jest zamontowanie relingu, który pozwoli na przewożenie dodatkowego bagażnika lub rowerów. Najpopularniejszymi modelami wybieranymi w ostatnich latach w tej kategorii nadwozia są m.in. Toyota Avensis, Peugeot 308 oraz produkowana przez Niemców Opel Astra.

Samochód do 15 tys. – na co zwrócić dodatkowo uwagę?

Wybór w tym przedziale cenowym, wymaga zwrócenia uwagi przede wszystkim na stan techniczny. Czasami lepiej zrezygnować z mocniejszego silnika, na rzecz lepszego wyposażenia wnętrza oraz kondycji samego auta. Nie należy też przywiązywać się do konkretnej marki czy modelu. Ważne aby wybrać samochód, który nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego portfela. W przypadku modeli używanych, często po zakupie dochodzą dodatkowe koszta w postaci wymiany kilku części, oleju i filtrów. Jeżeli chcesz mieć pewność co do stanu samochodu, sprawdź historię pojazdu poprzez numer VIN. Powyższe modele które wskazaliśmy, odpowiedzą na pytanie, jaki samochód do 15 tys. będzie dobrym wyborem. Przedstawiliśmy samochody rodzinne, ekonomiczne, oraz te uniwersalne.

Redakcja fastauto.pl