Główne zalety transportu morskiego

Transport morski to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg rozmaitych korzyści. Wybór tej metody przewożenia towarów decydują się między innymi firmy, którym zależy na bezpiecznym i tanim przetransportowaniu ładunku. Jakie są główne zalety transportu morskiego?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda transport morski
  • jakie są zalety transportu morskiego
  • czym różni się transport morski od transportu wielkogabarytowego

Transport morski – co to takiego?

To jedna z popularnych form żeglugi wodnej, wykorzystującą wyspecjalizowane statki przystosowane do przewozu konkretnego typu ładunku. Wśród najczęściej spotykanych statków stosowanych podczas transportu morskiego wyróżnia się między innymi kontenerowce, czyli jednostki wyspecjalizowane w przewozie kontenerów. W transporcie morskim bardzo często można spotkać także gazowce, czyli statki używane między innymi do transportu skroplonego gazu ziemnego. Wśród jednostek wykorzystywanych podczas transportu morskiego można znaleźć także zbiornikowce, stosowane podczas przewozu ładunków o płynnej konsystencji.

Nie można zapominać o tym, że w obrębie transportu morskiego wyróżnia się transport międzynarodowy i krajowy. Oprócz tego transport morski można podzielić także ze względu na sposób organizacji tras.
W tym wypadku bardzo często wyróżnia się między innymi transport kabotażowy, polegający na współpracy portów w obrębie jednego państwa. Kolejny popularny rodzaj transportu morskiego stanowi tzw. transport liniowy, przebiegający na jasno określonych trasach i zgodnie z ustalonym rozkładem rejsów.

zalety transportu morskiego - kontenerowiec wypływający z portu

Zalety transportu morskiego – oszczędność finansowa

Regularne korzystanie z transportu morskiego niesie ze sobą szereg rozmaitych korzyści. Główną zaletą nowoczesnego transportu morskiego jest między innymi duża oszczędność finansowa. Transport morski pozwala na znacznie ograniczenie kosztów i sprawdzi się w szczególności w przypadku przedsiębiorstw przewożących duże ilości towarów. Rozwiązanie to okaże się także świetną alternatywą dla firm transportujących towar na duże odległości.

Warto podkreślić, że transport morski w większości przypadków okaże się o wiele bardziej ekonomiczną opcją niż transport lotniczy, kolejowy czy drogowy. Umiejętna organizacja przewozu ładunków ułatwi znaczne zredukowanie kosztów przedsiębiorstwa.

Transport morski a przewóz towarów wielkogabarytowych

Wymieniając zalety transportu morskiego nie można zapominać o tym, że ten sposób przewozu towarów nie narzuca praktycznie żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o wielkość i rodzaj przewożonego ładunku. Na pojemnych i odpowiednio przystosowanych statkach można przetransportować między innymi ładunki o niestandardowych wymiarach.

Duża pojemność statków sprawdzi się także podczas przewożenia hurtowych ilości towarów, odpowiednio przygotowane jednostki okażą się także doskonałym sposobem na transport potencjalnie niebezpiecznych substancji.

Warto zwrócić uwagę również na to, że transport morski stanowi jedną z najbezpieczniejszych metod przewożenia ładunków. Ze względu na niewielki wskaźnik wypadkowości to kolejna z ważnych zalet nowoczesnego transportu morskiego. Nie można zapominać również o tym, że transport morski jest także bardziej przyjazny środowisku niż transport lotniczy czy drogowy.

Redakcja fastauto.pl