Strona główna
Transport
Tutaj jesteś
Transport import z chin

Import z Chin – jak sprowadzać towary ze Wschodu?

Data publikacji 8 października 2021


To jak wysoki jest obecnie wskaźnik globalizacji sprawia, że zdecydowana większość sklepów sprzedaje produkty sprowadzane z zagranicy. Jak pewnie wiesz jednym z krajów, które eksportują towary do Polski na największą skalę są Chiny, a znane każdemu oznaczenie „Made in China” można spotkać praktycznie na każdym kroku. Początkujący przedsiębiorcy często jednak nie wiedzą, jak przebiega import z Chin. Nie ma w tym powodu do wstydu, ponieważ właśnie w tym celu powstają takie poradniki jak ten. Poniżej postaramy się wyjaśnić, jak wygląda importowanie towarów z Chin.

Znalezienie odpowiedniego dostawcy

Pierwszym etapem importu z Chin jest poszukiwanie dobrych dostawców. Rynek w Chinach jest znacznie większy od tego polskiego, dlatego też takie poszukiwania mogą potrwać nawet kilka dni. Należy jednak mieć na uwadze, że chińska jakość często pozostawia wiele do życzenia, dlatego zawsze należy dokładnie upewnić się co do specyfikacji danych produktów, czytać opinie klientów sklepu, a także sprowadzać próbki pożądanych towarów przed importem na skalę hurtową.

Trzy drogi transportu

Jeżeli już znajdzie się właściwego producenta chińskich towarów, to trzeba zdecydować się na to, w jaki sposób powinny zostać one przewiezione do Polski. Wyróżnia się trzy metody: droga morska, lądowa i powietrzna. Transport z użyciem statku towarowego jest najtańszy i najłatwiejszy, jednak w skrajnych przypadkach potrafi trwać on nawet dwa-trzy miesiące. Z kolei użycie samolotu zapewnia szybką dostawę, ale za to wymusza znacznie większe koszty. Droga lądowa z kolei jest dobrze zbilansowana pod względem ceny i czasu dostawy.

Kontrola towarów na granicy, czyli odprawa celna

Żadna paczka spoza państw członkowskich Unii Europejskiej nie może zostać wpuszczona do naszego kraju bez przejścia kontroli granicznej, czyli tak zwanej odprawy celnej. Generalnie przebiega ona szybko i sprawnie, jednak przedsiębiorca musi dopilnować, żeby adresat paczki dołączył do niej wszystkie ważne dokumenty, takie jak specyfikacja towaru i list przewozowy. Przesyłki handlowe muszą też posiadać oryginalny znak towarowy dostawcy, ponieważ inaczej nie zostaną dopuszczone do sklepów. Podczas kontroli służby celne niestety nakładają na paczkę podatek VAT i cło, na których opłacenie i zaksięgowanie będziesz miał 30 dni. Nie da się jednoznacznie określić jaka kwota zostanie nałożona na towar, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników, takich jak rozmiary i waga paczki, a także jej zawartość i dokumentacja.

zarządzanie flotą

Redakcja fastauto.pl

Redakcja Fast Auto to zespół pasjonatów motoryzacji i logistyki, którzy z ogromnym zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i wydarzenia w branży. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam dostarczać czytelnikom rzetelne i interesujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?