Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca świadectwo pracy

Świadectwo pracy czyli oficjalny dowód zatrudnienia

Data publikacji 11 października 2021


Zmiana miejsca zatrudnienia jest czynnością znacznie powszechniejszą niż mogłoby się wydawać. Niezależnie od tego czy straciło się pracę przez niesubordynację, samemu ją rzuciło, czy też firma się rozpadła poszukiwanie nowego pracodawcy może stanowić nie lada wyzwanie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przyszły szef lub szefowa może wymagać okazania świadectwa poprzedniej pracy przed decyzją o zatrudnieniu. Czym jest taki dokument? Jak można go uzyskać?

Świadectwo pracy – co to takiego?

Określenie świadectwo pracy może przywodzić na myśl różne skojarzenia, jednak najprościej rzecz ujmując jest to dowód zatrudnienia w określonym czasie. W dokumencie pracodawca przede wszystkim umieszcza informacje takie jak zarobki pracownika, zajmowane stanowisko, czas pracy i przyczyna rozwiązania umowy. Świadectwo pracy może, a czasami nawet musi, zawierać inne informacje istotne dla przyszłych pracodawców. Dokument ten jest niezwykle istotny, ponieważ bez niego dane wpisane do curriculum vitae mogą okazać się nic nieznaczące.

Kiedy wydaje się świadectwo pracy?

Najczęściej świadectwo zatrudnienia wydawane jest gdy pracownik chce opuścić zakład lub zostanie z niego zwolniony. Wtedy pracodawca ma obowiązek wydania dokumentu, choć w praktyce przedsiębiorcy czasami o tym zapominają i osoba odchodząca z zakładu musi się o niego upomnieć. Niemniej jednak świadectwo pracy może zostać wydane w dowolnym momencie kariery na wniosek pracownika. Wtedy dokument może obejmować jedynie pewien okres zatrudnienia lub odnosić się do całej odbytej w zakładzie pracy.

Czy można udowodnić zatrudnienie bez świadectwa pracy?

Przepisy prawne dotyczące dokumentacji zatrudnienia są niedopracowane, dlatego też pracodawca może, ale nie musi wymagać okazania świadectwa pracy. Polacy nierzadko udowadniają swoje zatrudnienie na inne sposoby, na przykład okazując w zakładzie bankową historię wpłat wynagrodzenia od poprzedniego pracodawcy, czy też pozwalając przyszłemu szefowi na przejrzenie nieaktualnej już umowy o pracę.

Co jeśli pracodawca nie wyda świadectwa?

Pracodawcy mało kiedy odmawiają wydania świadectwa pracy, ponieważ jest to ich obowiązek prawny. Niemniej jednak w takim wypadku sprawę należy przedstawić w sądzie pracy i wymusić na dawnym szefie wypisanie odpowiedniego dokumentu. Tak samo sprawa wygląda jeżeli w dokumencie znajdują się błędne informacje, a pracodawca odmówi ich poprawienia. W takim wypadku jednak pracownik ma tylko dwa tygodnie na podjęcie odpowiednich procedur prawnych.

zarządzanie flotą

Redakcja fastauto.pl

Redakcja Fast Auto to zespół pasjonatów motoryzacji i logistyki, którzy z ogromnym zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i wydarzenia w branży. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam dostarczać czytelnikom rzetelne i interesujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?