Transport wielkogabarytowy – co warto nim wiedzieć?

Wiele osób uważa, że transport drogowy to przede wszystkim różnego rodzaju TIRy, które każdego dnia przewożą tysiące ładunków po całym kraju. Od czasu do czasu zdarza się jednak taka dostawa, która nie może zostać przetransportowana zwykłym samochodem ciężarowym. Mowa jest oczywiście o transporcie wielkogabarytowym. Czym on jest i co trzeba wiedzieć, aby taki transport zorganizować?

Czym jest transport wielkogabarytowy?

Zanim przejdzie się do tego, jak powinno się przewozić takie ładunki, trzeba najpierw dowiedzieć się tego, czym taki transport w ogóle jest i czym się charakteryzuje.
Jak sama nazwa wskazuje, tego typu transport organizowany jest w celu przewiezienia naprawdę masywnych ładunków. Co jednak ciekawe, pod pojęciem wielkogabarytowy nie zawsze kryje się ładunek ciężki. Mogą to być przedmioty znacznych rozmiarów, lecz niezbyt masywne, których przewożenie w żaden sposób nie zagraża nawierzchni drogi. Może to zatem być maszyna budowlana, czy też elementy konstrukcji metalowych.

Jak wybrać naczepę do transportu?

Kluczowe podczas organizowania transportu wielkogabarytowego jest to, aby odpowiednio pod niego dobrać pojazd. Transport musi bowiem gwarantować maksymalne bezpieczeństwo. Nie tylko ładunkowi, lecz przede wszystkim ruchowi drogowemu. Czym zatem powinna charakteryzować się naczepa służąca do przewożenia takiego ładunku?
Oczywiście pamiętać w tym zakresie trzeba, że musi być ona niskopodwoziowa, a także powinna być wyposażona w specjalne rampy najazdowe, ułatwiające ustawianie ładunku. Co więcej, powinna być dostosowana maksymalnym obciążeniem do ładunku, który będzie na niej transportowany. Na koniec warto zwrócić uwagę na to, czy wybierana naczepa będzie wyposażona w specjalne uchwyty, pozwalające stabilniej i pewniej przymocować do niej ładunek.

Jak zorganizować taki transport?

Na sam koniec pozostaje jeszcze kwestia logistyczna związana z organizacją takiego transportu. W przypadku przewożenia ładunku wielkogabarytowego niezbędne będzie uzyskanie specjalnych pozwoleń na przeprowadzenie takiej akcji. Przede wszystkim trzeba uzyskać pozwolenia na przejazd danymi ulicami, a także na załadunek i rozładunek w określonych miejscach.
To, co jednak jest najistotniejsze w przypadku organizowania takiego transportu, to zaplanowanie jego przejazdu. Transport na swojej drodze nie może napotkać zbyt ostrych zakrętów, zbyt wąskich uliczek, czy też wiaduktów lub mostów o za małym prześwicie. Cała trasa musi być odpowiednio sprawdzona i zaplanowana.

Redakcja fastauto.pl