Jakie zalety ma nowoczesna skrzynia biegów automatyczna?

Samochody z automatyczną skrzynią biegów zdobywają coraz większą popularność, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Niniejszy artykuł to idealny wybór dla tych kierowców, którzy chcą dowiedzieć się, czy w rzeczywistości warto postawić na automatyczne skrzynie biegów i jakie są ich największe atuty.

Wygoda podczas jazdy

Skrzynia biegów automatyczna zapewnia zdecydowanie większą wygodę jazdy niż konkurencyjna skrzynia manualna. Automatyczne skrzynie docenią przede wszystkim kierowcy, którzy podróżują głównie w mieście. Przy dużych korkach ręczne przekładanie biegów może naprawdę dać się we znaki. Ciągłe wciskanie i odpuszczanie sprzęgła może zniechęcić do jazdy nawet najbardziej zagorzałych miłośników motoryzacji. Przy automatycznych skrzyniach biegów kierowcy operują wyłącznie pedałem gazu i hamulca. Dzięki automatycznej skrzyni nie trzeba obawiać się, że samochód zgaśnie podczas ruszania.

Jakie największe zalety?

Nowoczesne skrzynie biegów automatyczne są bardzo szybkie i co najważniejsze potrafią uczyć się stylu jazdy poszczególnych kierowców. W wielu modelach można spotkać specjalne tryby sportowe, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców. W czasie holowania można zablokować konkretne przełożenia. Godne polecenia są przede wszystkim dwusprzęgłowe skrzynie biegów, które powodują najmniejszy wzrost zużycia paliwa. Bezstopniowe skrzynie CVT mogą pochwalić się nie tylko oszczędnością paliwa, ale również wysoką płynnością.

Jakie zabiegi serwisowe?

Skrzynia biegów automatyczna nie wymaga żadnego większego serwisowania. Z praktycznego punktu widzenia jedynym zadaniem kierowców jest regularna wymiana oleju. Przed zakupem nowego auta warto zapytać sprzedawcę o kwestie serwisowania. Wielu producentów samochodów z automatycznymi skrzyniami biegów zaleca wymianę oleju. Warto jednak wspomnieć o tym, że już sami producenci skrzyni biegów nie przewidują takiego zabiegu.

Jaka wytrzymałość?

Motoryzacja rozwija się w bardzo szybkim tempie, dlatego też producenci co sezon oferują swoim klientom wysokiej jakości podzespoły. Oryginalna skrzynia biegów automatyczna od renomowanego producenta bez problemu wytrzyma około 250 000 kilometrów. Problemy z wytrzymałością skrzyń biegów mogą pojawić się wyłącznie przy starszych modelach. Przy zakupie używanego samochodu warto sprawdzić, czy przekładnia pracuje cicho i płynnie nie tylko tuż po uruchomieniu auta, gdy olej jest jeszcze zimny, ale również po jego rozgrzaniu. Warto sprawdzić także, czy w miejscu uszczelnień skrzyni biegów nie widać nierówno nałożonego silikonu.

Redakcja fastauto.pl