Ile kosztuje ustawienie zbieżności kół?

Zbieżność kół jak powszechnie wiadomo jest jednym z kilku najważniejszych parametrów jeżeli chodzi o ustawienie zawieszenia. Pamiętać należy o tym, że parametr ten odgrywa ogromną rolę nie tylko ze względu na komfort prowadzenia auta, ale również ze względu na bezpieczeństwo jazdy.

Czym tak naprawdę jest geometria kół?

Geometria kół jak wspomniano we wstępie związana jest bezpośrednio z zawieszeniem auta. Najprościej rzecz mówiąc, jest to nic innego jak ustawienie kątów poszczególnych elementów zawieszenia. Na geometrię zawieszenia składa się nie tylko zbieżność kół oraz kąt ich pochylenia, ale również kąt pochylenia osi stworzenia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia osi stworzenia zwrotnicy. Wszystkie wymienione elementy mają mniejszy lub większy wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W dużej mierze to właśnie dzięki odpowiedniej geometrii zawieszenia można liczyć na optymalną przyczepność do jezdni.

Jakie są rodzaje zbieżności kół?

W dzisiejszych czasach można wyróżnić trzy rodzaje zbieżności kół. Dodatnie ustawienie zbieżne kół występuje wtedy, kiedy koła tej samej osi zwrócone są do wewnątrz. Ujemna zbieżność kół występuje z kolei wtedy, gdy koła tej samej osi skierowane są bezpośrednio na zewnątrz. Ostatnią grupę stanowi zbieżność zerowa kół, gdzie kola są zawsze idealnie równoległe względem siebie.

Ustawienie zbieżności cena

Ustawienie zbieżności cena zależy od bardzo wielu elementów. Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście samodzielne ustawienie zbieżności. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to zalecane rozwiązanie. Bez specjalistycznego sprzętu, bardzo trudno będzie dokonać precyzyjnych pomiarów i kompleksowej regulacji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udanie się do doświadczonej stacji diagnostycznej albo do wyspecjalizowanego warsztatu, który zajmuje się zawieszeniami. Fachowcy mogą pochwalić się nie tylko wiedzą, ale również najnowszymi urządzeniami, dzięki którym możliwe jest ustawienie zbieżności kół z bardzo dużą dokładnością. Ustawienie zbieżności cena waha się od 80 do 120 zł. Ceny idą w górę gdy niezbędna jest regulacja. W takiej sytuacji kierowcy muszą dopłacić około 20 – 40 zł za każdy regulowany kąt.

Jakie są objawy złej zbieżności kół?

Jeżeli poruszamy się na prostej trasie i cały czas niezbędna jest korekta toru, to wyraźny sygnał, że trzeba odwiedzić warsztat samochodowy. Pamiętać należy o tym, że długotrwała jazda ze złą zbieżnością szybko prowadzi do nierównomiernego zużycia bieżnika opon. Jeżeli zewnętrzna albo wewnętrzna część opon jest bardziej zużyta, to niezbędne jest ustawienie zbieżności kół.

Redakcja fastauto.pl