Jakie są najpopularniejsze rodzaje kontenerów wykorzystywanych w branży transportowej?

Kontenery wykorzystywane są w branży transportowej od bardzo wielu lat, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z najpopularniejszymi modelami. Kontenery to nic innego jak popularne skrzynie metalowe o standaryzowanych wymiarach, które wykorzystywane są przede wszystkim do transportowania towarów drobnicowych.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje kontenerów transportowych?

Największym zainteresowaniem w branży transportowej cieszą się kontenery uniwersalne ogólnego przeznaczenia. Tego typu kontenery wykorzystywane są głównie do przewożenia wszystkich rodzajów ładunków drobnicowych. Po drobnych przeróbkach uniwersalne kontenery bez żadnego większego problemu będzie można wykorzystać do przewożenia ładunków luzem. Mowa tutaj nie tylko o produktach sypkich, ale również ciekłych, z którymi zawsze jest duży problem. Neutralne ciecze można przewozić za pomocą tzw. frexitanków. Tego typu rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze niż konkurencyjne kontenery cysternowe.

Tradycyjne kontenery z otwartym dachem

Przy ładunkach, które znacząco przekraczają wysokość uniwersalnych kontenerów standardowych stosuje się kontenery z otwartym dachem. Tego typu konstrukcje doskonale sprawdzą się również wtedy, gdy niezbędne jest załadowanie ładunku dźwigiem. Dach kontenera najczęściej okrywany jest wodoszczelnymi plandekami, które wyposażone są oczywiście w specjalne linki z zamknięciem celnym. Tego typu kontenery przeznaczone są do transportu sprzętu specjalistycznego. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że trzeba liczyć się ze zdecydowanie droższym frachtem. Kontenery z otwartym dachem wykorzystuje się także do transportu ładunków sypkich, dzięki czemu można je szybko wyładować za pomocą specjalnych kontenerowych wywrotek.

Kontenery typu platforma

Opisując najpopularniejsze rodzaje kontenerów należy wspomnieć także o kontenerach typu platforma. Tego typu konstrukcje wykorzystywane są głównie do transportowania ładunków gabarytowych i bardzo ciężkich. Największym atutem kontenerów typu platforma jest bardzo duża ładowność (nawet do 40 ton). Dzięki wytrzymałej podłodze bez problemu można transportować ładunki o dość dużych naciskach punktowych. Kontenery tego typu doskonale sprawdzą się w relacjach port-port.

Nowoczesne kontenery cysterna

Na samym końcu warto wspomnieć o kontenerach cysterna, które jak łatwo się domyślić przeznaczone są głównie do transportowania płynnych chemikaliów i różnorodnych cieczy pitnych. W transporcie morskim cysterny kontenerowe napełnia się jedynie do 80%. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie ma problemów nawet z bardzo wysokimi falami.

Redakcja fastauto.pl