Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca rozmowa rekrutacyjna

Rozmowa rekrutacyjna – jak się przygotować?

Data publikacji 14 października 2021


Rozmowa kwalifikacyjna jest ważnym elementem rekrutacji nowego pracownika. Pozwala ona poznać go osobiście przez rekrutera oraz zweryfikować informacje przesłane w dokumentach aplikacyjnych. Rozmowa rekrutacyjna jest sytuacją stresującą i dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania. Bowiem podczas niej niezwykle ważne jest zrobienie przez pracownika dobrego wrażenia.

Rozmowa rekrutacyjna

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest dużym krokiem w kierunku zatrudnienia. Oznacza ono bowiem pozytywny odbiór przez pracodawcę złożonych uprzednio dokumentów aplikacyjnych. Aby kontynuować dobre wrażenie, pracownik powinien się do spotkania z pracodawcą lub jego przedstawicielem dobrze przygotować i odpowiednio zaprezentować.

Punktualność

Dobre wrażenie można sprawić jedynie przez punktualność. Spóźnienie się pracownika na umówione spotkanie znacznie zmniejsza jego szanse na zatrudnienie.

Wiedza na temat potencjalnego pracodawcy

Przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej powinny obejmować zaznajomienie się pracownika z wiedzą na temat przeszłego miejsca pracy. Rekruterzy pytają zazwyczaj o to kiedy dany podmiot został założony, jaka jest struktura organizacyjna przedsiębiorstwa, kto zajmuje kierownicze stanowiska, czym zajmuje się podmiot oraz czym się wyróżnia.

Wiedza na temat własnych oczekiwań

W czasie przygotowań do rozmowy rekrutacyjnej warto przygotować listę pytań i odpowiedzi dotyczących oczekiwań potencjalnego pracownika. Powinny one dotyczyć warunków pracy, preferowanego wynagrodzenia, kwalifikacji zawodowych odpowiednich na aplikowanym stanowisku, cech charakteru umożliwiających pracę w grupie oraz motywacji do podjęcia zatrudnienia.

Dress code

Schludny wygląd jest niezwykle ważny podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Stój powinien być starannie przygotowany i dopracowany. Przede wszystkim powinien on być utrzymany w neutralnych barwach. W tym wypadku warto postawić na stonowane beże lub klasyczne granaty. W przypadku kobiet dobrym rozwiązaniem jest ołówkowa spódnica o długości za kolano oraz biała koszula. Uzupełnieniem stylizacji może być marynarka lub żakiet oraz delikatne dodatki, takie jak torebka, buty z zabudowanymi palcami oraz apaszka. Oczywiście zamiast spódnicy można wybrać sukienkę o prostym kroju lub klastyczne spodnie. Oczywiście są sytuacje, w których strój może być mniej formalny. Dotyczą one aplikowania na stanowiska związane na przykład z reklamą lub branżą rozrywkową. W tym przypadku liczy się często oryginalność. Stój niezależnie od tego czy jest bardzo klastyczny czy bardziej swobodny, powinien być adekwatny do danej sytuacji. Wyzywające kroje oraz mocny makijaż nie są jednak nigdy wskazane.

zarządzanie flotą

Redakcja fastauto.pl

Redakcja Fast Auto to zespół pasjonatów motoryzacji i logistyki, którzy z ogromnym zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i wydarzenia w branży. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam dostarczać czytelnikom rzetelne i interesujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?