Czym jest transport intermodalny i jakie ma zalety?
Data publikacji 14 września 2021
Transport intermodalny cieszy się olbrzymim zainteresowaniem na całym świecie, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą poznać największe atuty transportu intermodalnego i dowiedzieć się jednocześnie, czy w rzeczywistości warto skorzystać z jego olbrzymiego potencjału.
Jakie zalety?
Transport intermodalny w ostatnim czasie zdobył dużą popularność przede wszystkim ze względu na swoje niesamowite zalety środowiskowe. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu można znacząco zredukować emisję CO2, N2O i niebezpiecznych cząsteczek stałych. Niskie zużycie paliwa generuje bardzo duże oszczędności. Warto wspomnieć także o tym, że z roku na rok coraz szybciej znikają zasoby naturalne. Nowoczesny transport intermodalny umożliwił zmienienie tras i znaczące ograniczenie ruchu na autostradach. Do największych atutów można zaliczyć także dokładny czas dostaw i minimalizacja korków autostradowych. Nie można zapominać także o znacznie mniejszym hałasie i bardzo wysokiej jakości usług. Intermodalny transport nie tylko umożliwia łatwiejsze planowanie, ale co najważniejsze doskonale sprawdzi się przy bardzo dużych projektach.
czym tak naprawdę jest transport intermodalny?
Transport intermodalny najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak transport kombinowany, który polega na transportowaniu ładunków różnymi środkami przewozowymi należącymi do całkowicie innych gałęzi transportu. Warto wspomnieć także o tym, że przy transporcie tego typu wykorzystuje się jedynie jedną jednostkę ładunkową. Najczęściej stosuje się oczywiście niezawodne kontenery, które doskonale sprawdzą się na różnych trasach przewozowych.
Jakie wady?
Transport intermodalny ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. Dla większości przewoźników największym problemem jest konieczność użycia specjalistycznych urządzeń przeładunkowych. Mowa tutaj między innymi o nietypowych dźwigach, suwnicach albo samojezdnych maszynach, które umożliwiają przewożenie wielotonowych jednostek ładunkowych znajdujących się bezpośrednio poza zasięgiem danego urządzenia stacjonarnego. Problemy mogą pojawić się także przy terminalach kolejowych, które muszą być wyposażone w odpowiednie urządzenia przeładunkowe.
Dlaczego warto?
Intermodalny transport nie tylko obniża koszty transportowe, ale znacząco zmniejsza ryzyka uszkodzenia towaru. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się przede wszystkim w przewozie międzynarodowym, gdzie duży nacisk kładziony jest na terminowe dostawy.