Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Pistolet lakierniczy stanowi niezbędne narzędzie dla lakiernika. Na rynku można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju pistoletów lakierniczych, o różnego rodzaju specyfikacjach. Dodatkowo branża ta nieustannie się rozwija i co rusz powstają kolejne pistolety lakiernicze. Łatwo więc o niepewność co do tego, jaki pistolet lakierniczy wybrać.

Działanie pistoletu lakierniczego

Sposób funkcjonowania pistoletu porównuje się do puszki sprayu. Lakier wydostaje się przez rozpylającą dyszę pod ciśnieniem, co zapewnia wysoką precyzję malowania i równomierne osadzanie warstwy lakieru. Korzystać z pistoletów można wielokrotnie, jak również możliwy jest wybór pistoletów wysoko- i niskociśnieniowych.

Pistolet lakierniczy nisko- czy wysokociśnieniowy?

Wśród pistoletów lakierniczych, jeśli chodzi o ciśnienie, wyróżnia się:
HP – wysokociśnieniowe pistolety lakiernicze,
RP – o zredukowanym ciśnieniu,
HVLP – niskociśnieniowe,
LVLP – niskociśnieniowe, z niskim zużyciem materiału,
LVLP – niskociśnieniowe, ze średnim zużyciem powietrza.

W zależności od rodzaju wykonywanych prac dobiera się rodzaj pistoletu. Pistolety niskociśnieniowe charakteryzują się większą liczbą otworków w dyszy oraz większą ilością natryskiwanej farby. W przypadku pistoletów wysokociśnieniowych niewielka ilość lakieru jest wytryskiwana przez niewielki otwór pod znacznie większym ciśnieniem. Tzw. pistolety średniociśnieniowe są niejako kompromisowym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają na szybkie lakierowanie jak pistolety HP oraz na stworzenie cienkiej i gładkiej powłoki jak w przypadku pistoletów HVLP.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybierając odpowiedni dla siebie pistolet lakierniczy trzeba też zdecydować, czy wybieramy zbiornik na lakier górny czy dolny. Umiejscowienie zbiornika wpływa na funkcjonalność pistoletu. Zbiornik dolny zwykle bywa większej pojemności i znajdzie zastosowanie przy malowaniu dużych powierzchni oraz w pistoletach wysokociśnieniowych. Natomiast zbiornik górny będzie lepszym wyborem jeśli chcemy skupić się na detalach i lakierowaniu bardziej precyzyjnym. Ciśnienie tu może być mniejsze, ponieważ lakier spływa też pod wpływem siły grawitacji.

Kolejnym aspektem, na jakim należy się skupić podczas wyboru pistoletu, jest dysza. Dyszę dobiera się ze względu na rodzaj malowanego materiału, lepkość materiału oraz konkretny rodzaj pistoletu. Przyjmuje się np., że dysze 1,7 są przeznaczone do podkładów akrylowych, a 1,4 do baz akrylowych i lakierów. Za każdym razem jednak trzeba zapoznać się z konkretną charakterystyką dyszy od producenta.

Jaki pistolet lakierniczy wybrać?

Przed wyborem pistoletu lakierniczego najlepiej jest zagłębić się w tematykę i zobaczyć, do jakich prac nadają się konkretne pistolety. Szeroki wybór pistoletów lakierniczych zapewnia firma Devilbiss i każdy może tu znaleźć idealny pistolet dla siebie. To sprawdzona marka, która zdobyła zaufanie wielu profesjonalistów i amatorów w dziedzinie lakiernictwa.

Redakcja fastauto.pl