Downpipe – element układu wydechowego

Downpipe to jeden z elementów układu wydechowego. Zdecydowanie poprawia charakterystykę pracy silnika. Warto jednak zaznaczyć, że montowanie samego downpipe nie ma żadnego sensu. Dzieje się tak dlatego, że jest to jeden z klocków w tej całej układance, który tak naprawdę nie jest tym najważniejszym.

Co to jest downpipe?

Downpipe jest niczym innym, jak kawałkiem rury. Zadaniem tuningowanego układu wydechowego jest znaczne ułatwienie spalinom wyjścia na zewnątrz. Tak więc tuning silnika polega na zwiększeniu skutecznego dopływu paliwa i powietrza do komór spalania. Ma to również poprawić elektronikę sterującą motorem, a przede wszystkim przyspieszyć wydalanie spalin.

Downpipe jest elementem stojącym na pierwszej linii ognia. Jest on umiejscowiony tuż za kolektorem wydechowym w autach wolnossących lub za turbosprężarką. Wymieniając ten kawałek rury na bardziej przepustowy sprawia się, że spaliny wylatują nieco szybciej. Poprawia się przy tym jakość pracy turbo.

Nie możemy zapominać, że downpipe ma bardzo ważną zaletę. Zastępuje on kawałek rury, na której zamontowany jest fabrycznie jeden z katalizatorów. To powoduje, że spaliny wylatują szybciej, lecz są zdecydowanie bardziej zanieczyszczone. Właściwy downpipe odpowiada więc za sprawność wydechu. Rozpędzając spaliny na samym początku sprawia, że silnik nie będzie się dławił.

Czy downpipe dodaje mocy?

Oczywiście tematem większej mocy silnika są zainteresowani głównie młodzi ludzie oraz pasjonaci szybkiej jazdy. Jednakże należy zwrócić uwagę, że szczególnie młodzi ludzie powinni się mocno zastanowić nad zainstalowaniem downpipe. Przyrost mocy, dzięki montażowi dobrego downpipe, może okazać się tak duży, że będzie trudny do opanowania.

Charakterystyka pracy silnika zdecydowanie się poprawi, znacznie lepiej i łatwiej będzie wchodził na obroty, a co za tym idzie będziemy znacznie przyspieszać. Zobacz więcej na https://rm-motors.com/pl/10-downpipe.

Downpipe RM Motors

Czy warto więc instalować downpipe? Przede wszystkim musimy pamiętać, że jest to wydatek kilkuset złotych i jeśli za kawałek rury jesteśmy w stanie tyle wydać, to czemu nie. Jednakże nie możemy zapominać, że cały wydech będzie kosztował kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ryzykiem jest jednak coś innego. Z tuningiem jest tak samo, jak z tatuażami. Jeśli spodoba Ci się jeden, zapragniesz kolejnych i to stanowi zagrożenie dla budżetu.

W przypadku wydechu i jego elementów, nigdy nie powinniśmy kupować sprzętu od nieznanych marek. Dlatego więc najlepszym rozwiązaniem będzie zakup downpipe RM Motors.

Redakcja fastauto.pl