Brak polisy OC? Od 2023 r. zapłacisz jeszcze większą karę!

Rok 2023 przyniesie spore zmiany zarówno w kwestii minimalnych wynagrodzeń w kraju, jak i w wysokości kar nakładanych na właścicieli pojazdów bez aktualnej polisy ubezpieczenia OC. Wbrew pozorom istnieją spore zależności pomiędzy tymi dwoma kwestiami. Im wyższe będzie minimalne wynagrodzenie, tym większe kary zapłacą zapominalscy właściciele pojazdów.

Jaka będzie kara za brak polisy OC w 2023 roku?

Chcesz wiedzieć, co grozi za brak ubezpieczenia samochodu w 2023 roku? Jeśli policja lub inne służby złapią kierującego pojazdem bez obowiązkowej polisy – kara za brak OC będzie naprawdę dotkliwa. Według nowych przepisów, które wejdą w życie już od 1 stycznia 2023 roku grzywna wyniesie do 200% wysokości minimalnego wynagrodzenia w kraju. Dla przypomnienia: aktualna maksymalna grzywna z tego tytułu wynosi 6020 złotych, natomiast na rok 2023 może wynieść nawet około 6900 złotych dla opóźnienia powyżej 14 dni.

Jeśli zaniedbasz termin, w którym wymagane było ubezpieczenie OC samochodu osobowego, musisz liczyć się z wysokimi karami. Ich prognozowane stawki na rok 2023 wynoszą:

  • 1350 zł (od 1 stycznia) lub 1380 zł (od 1 lipca) – za brak OC do 3 dni,
  • 3380 zł (od 1 stycznia) lub 3450 (od 1 lipca) – za brak OC od 4 do 14 dni,
  • 6770 zł (od 1 stycznia) lub 6900 zł (od 1 lipca) – za brak OC powyżej 14 dni.

Te stawki zależne są jednak od tego, jaka zostanie ustalona minimalna pensja w kraju w przyszłym roku. Biorąc pod uwagę wysokość przyszłych grzywien, lepiej terminowo opłacić ubezpieczenie samochodu i nie narażać się na dodatkowe problemy finansowe.

Opłać OC w terminie – wyszukaj najlepsze oferty w Internecie!

Internetowa porównywarka ubezpieczeń pomoże Ci wybrać najlepsze oferty polisy ubezpieczeniowej na dom, mieszkanie, a także samochód. Dzięki niej porównasz w jednym miejscu wszystkie najpopularniejsze polisy od takich towarzystw, jak: PZU, Trasti i wiele innych. Wiedząc już, co grozi za brak ubezpieczenia, możesz szybko zauważyć, że lepiej opłacić polisę w terminie i podróżować autem bez zbędnego stresu.

Oczywiście w skrajnych przypadkach odwołasz się od nałożonej już kary, choć uznanie takiego odwołania możliwe jest tylko po przedstawieniu naprawdę ciężkiej sytuacji życiowej. Jeśli masz kłopoty finansowe i nie wiesz, jak znaleźć najtańsze OC dla swojego pojazdu – skorzystaj z serwisu Punkta. W ten sposób na pewno trafisz na atrakcyjną propozycję obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, która nie obciąży nadmiernie Twojego domowego budżetu.

Redakcja fastauto.pl