Jakie są wymiary europalety stosowanej w branży transportowej?

Europalety zaprojektowane zostały głównie w celu standaryzacji rozmiarów palet, które na szeroką skalę wykorzystywane są nie tylko w branży transportowej. Wymiary europalety ustalone zostały w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię składowania, dzięki czemu można liczyć nie tylko na niską masę własną, ale również na odpowiednią nośność statyczną.

Co warto wiedzieć o europaletach?

Oryginalna paleta EUR jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych konstrukcji stosowanych w całej Europie. Do składowania nowoczesnych europalet najczęściej wykorzystuje się popularne regały magazynowe. Większość producentów systemów regałowych oferuje konstrukcje, które dedykowane są wymiarami właśnie pod palety EUR. Wymiary europalety znormalizowane są stosowną normą europejską UNE-EN 13698-1. Zgodnie z wymienioną normą prawną wymiary europalety wynoszą 1200 x 800 mm. Wymienione wymiary dopasowane są do standardowych pojemników skrzyniowych. Europalety dopasowane są także rozmiarowo do powierzchni załadunkowej nie tylko w samochodach ciężarowych, ale również w kontenerach morskich. W tradycyjnej przyczepie samochodu ciężarowego można zmieścić do 33 europalet, które ułożone są długim bokiem wzdłuż przyczepy.

Jakie są wymiary poszczególnych elementów europalet?

Normalizacja poszczególnych elementów certyfikowanych europalet jest bardzo dokładnie określona w karcie UIC 435. Każda oryginalna europaleta składa się z dwóch dolnych elementów wyjściowych o wymiarach 1200 mm x 100 mm x 22 mm i dwóch górnych elementach wyjściowych o wymiarach 1200 mm x 145 mm x 22 mm. W konstrukcji europalet znaleźć można także 6 klocków o wymiarach 145 mm x 100 mm x 78 mm oraz 3 większe klocki o wymiarach 145 mm x 145 mm x 78 mm. Dwie główne deski środkowe mają wymiary 1200 mm x 145 mm x 22 mm, a dwie deski pośrednie mają wymiary 1200 mm x 100 mm x 22 mm. Warto wspomnieć także o trzech belkach poprzecznych o wymiarach 800 mm x 145 mm x 22 mm.

Ważne parametry

Certyfikowane europalety ważą około 25 kg. Maksymalna nośność uzależniona jest od rozłożenia transportowanego ładunku. Nośność zazwyczaj waha się od 1000 do 1500 kg. Europalety doskonale sprawdzą się w nowoczesnych magazynach automatycznych. Palety EUR bez problemu można transportować za pomocą wózków widłowych i wielu innych współczesnych środków transportu bliskiego. Europalety zaprojektowane zostały w taki sposób, aby ich wysokość była jak najmniejsza. Wysokość klasycznych palet EUR wynosi 144 mm i determinują ją oczywiście 9 klocków. W transporcie wykorzystuje się nie tylko standardowe europalety 1200 mm x 800 mm, ale również palety przemysłowe1200 mm x 1000 mm.

Redakcja fastauto.pl