Jakie dobrać właściwie opony zimowe?

Niektórzy używają ogumienia wielosezonowego przez cały rok, co ma oczywiście wiele zalet, ale nie jest wolne od wad. Dostępne są także opony zimowe i letnie, różnią się one od siebie pod wieloma względami. Najważniejsze będzie to, aby samochód został wyposażony w dobrej jakości ogumienia, przystosowany do konkretnych warunków. Gwarantuje to bezpieczną jazdę, zmniejsza ryzyko spowodowania wypadku.

Jakie wybrać opony zimowe?

Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę przy wyborze opon zimowych. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad właściwym rozmiarem. Można to szybko zweryfikować, wystarczy zajrzeć do zaleceń producenta. Każdy model auta będzie miał ściśle określone ogumienie. Na uwadze należy mieć również właściwe dopasowanie indeksów dotyczących prędkości i nośności. Rozmiar opon ma specjalne oznaczenie, składa się z ciągu liczb i liter. Można z niego dowiedzieć się o szerokości opon, średnicy felg, konstrukcji. Pamiętać należy o tym, aby nie przekraczać dopuszczalnego obciążenia i prędkości opony. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kupowanie nowego zestawu ogumienia, ale jeśli ktoś boryka się z ograniczonym budżetem, to należy rozejrzeć się za dobrej jakości oponami w bardzo dobrym stanie. Konieczne jest jednak ich dokładne obejrzenie, czy nie ma żadnych skaz i czy nie utraciły swoich właściwości.

Jakie będą odpowiednie opony na zimę?

Przy wyborze opon zimowych istotne będzie zwrócenie uwagi na producenta. Nie należy kierować się wyłącznie przystępną cenę. Lepiej zapłacić nieco więcej pieniędzy i kupić produkty renomowanej marki. Można mieć pewność, że zapewnią bezpieczeństwo na drodze i nie ulegną szybko zniszczeniu. Opony mogą mieć rozmaite klasy, poszczególne modele różnią się rodzajem użytych mieszanych, bieżnikiem, zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Bardzo ważna jest oczywiście żywotność ogumienia, klasa opony decyduje również o oporach toczenia, zużyciu paliwa, przyczepności do podłoża. Najtańsze są opony klasy ekonomicznej, odpowiednie dla osób, które nie pokonują wielu kilometrów, jeżdżą przede wszystkim po mieście. Przy spokojnym prowadzeniu auta ogumienie klasy ekonomicznej będzie wystarczające. Jeśli jednak ktoś liczy na lepsze osiągi, to powinien zdecydować się na opony zimowe 185/65 r15. Sprawdzają się one do jeżdżenia po mieście i na trasie. Jeśli ktoś pokonuje sporo kilometrów, preferuje agresywny i dynamiczny styl jazdy, ma samochodu o dużej mocy, to powinien wybrać ogumienie klasy premium. Jest to najdroższe rozwiązanie, ale najlepszej jakości.

Redakcja fastauto.pl