Strona główna
Logistyka
Tutaj jesteś
Logistyka zakład przemysłowy

Jak przygotować zakład przemysłowy do relokacji?

Data publikacji 14 kwietnia 2023


Proces relokacji zakładu przemysłowego to złożony i pracochłonny proces, który może okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców. Firmy relokacyjne pozwalają jednak przenieść ciężar organizacji takiego przedsięwzięcia na zespół doświadczonych profesjonalistów. Sprawdź, w jaki sposób należy przygotować zakład przemysłowy do odbycia relokacji.

Jakie instalacje przemysłowe wykorzystuje się w zakładach produkcyjnych?

Zanim zacznie się planować relokację zakładu przemysłowego, warto rozeznać się w ilości i typach posiadanych instalacji. Systemy te również wymagają zapewnienia  bezpiecznego i przemyślanego transportu.

  1. Systemy chłodnicze i klimatyzacyjne — stosowane w celu utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz hali produkcyjnej oraz w procesach przemysłowych,
  2. Instalacje wentylacyjne — służące do zapewnienia odpowiedniej wentylacji w hali produkcyjnej, co pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa i higieny pracy.
  3. Systemy oświetlenia — zapewniające odpowiednie oświetlenie w hali produkcyjnej, 
  4. Instalacje elektryczne — przeznaczone do zasilania urządzeń, maszyn oraz oświetlenia w hali produkcyjnej.
  5. Systemy przemysłowe automatyki — stosowane w celu sterowania maszynami i urządzeniami przemysłowymi oraz w procesach produkcji.
  6. Instalacje wodno-kanalizacyjne — służące do zaopatrywania zakładu w wodę oraz odprowadzania ścieków.
  7. Systemy ogrzewania — przeznaczone do utrzymania odpowiedniej temperatury w zakładzie produkcyjnym,
  8. Systemy filtracji powietrza i oczyszczania ścieków — stosowane w celu oczyszczenia powietrza z zanieczyszczeń oraz oczyszczania ścieków przed ich odprowadzeniem do kanalizacji.

O czym należy pamiętać, przygotowując się do relokacji maszyn?

Proces relokacji jest dość poważnym przedsięwzięciem, dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest zaplanowanie jego przebiegu z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu relokacja odbędzie się w sposób prawidłowy, co pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia przestojów oraz uszkodzeń transportowanego sprzętu.

relokacja maszyn

Wykonanie pomiarów maszyn

Przed relokacją maszyn należy dokładnie spisać i zidentyfikować maszyny oraz zabezpieczyć dokumentację, taką jak instrukcje obsługi, rysunki techniczne i certyfikaty zgodności. Konieczne będzie również dokładne zbadanie oraz przeprowadzenie weryfikacji warunków panujących w docelowej lokalizacji. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której okaże się, że w nowej lokalizacji nie ma wystarczającej ilości miejsca lub odpowiedniej infrastruktury koniecznej do montażu posiadanych maszyn.

Przygotowanie linii produkcyjnej do transportu

Relokacja maszyn wiąże się z ryzykiem i zagrożeniami nie tylko dla samego sprzętu, ale i dla pracowników i otoczenia. Dlatego ważne jest, aby zapewnić odpowiednie środki ochrony, takie jak kaski, rękawice, buty ochronne, a także zabezpieczenia, takie jak barierki i znaki ostrzegawcze. Prawidłowo przygotowany zespół będzie mógł sprawniej i dokładniej zabezpieczyć maszyny, które w ten sposób trafią do docelowej lokalizacji w nienaruszonym stanie.

Rozładunek i montaż linii w nowym miejscu

Ostrożność i dbałość o przestrzeganie wszelkich procedur nie kończy się w momencie dotarcia maszyn do nowej lokalizacji. Konieczne jest również zadbanie o taki stan rzeczy podczas rozładunku, a następnie montażu linii produkcyjnej. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek uszkodzeń lub usterek, powstałych na skutek demontażu i transportu maszyn, należy  obowiązkowo przeprowadzić wszelkie wymagane naprawy.

Z jakich usług dodatkowych warto skorzystać podczas relokacji instalacji przemysłowych?

Firmy oferujące relokacje zakładów przemysłowych często posiadają w swojej ofercie dodatkowe usługi, które znacznie ułatwiają i przyspieszają cały proces. Firma Lifting Solutions wyręcza swoich klientów na każdym etapie relokacji, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą samodzielnie nadzorować i organizować przenosin, czy też angażować swoich pracowników do wykonywania czynności dużego ryzyka. 

Klienci firm relokacyjnych mogą również skorzystać z możliwości podjęcia się przez firmę analizy zgodności maszyny z Dyrektywą Maszynową CE. Dzięki temu możliwe będzie unowocześnienie jej do stanu technicznego pozwalającego na bezpieczną eksploatację.

Nauka jazdy w Lublinie

Redakcja fastauto.pl

Redakcja Fast Auto to zespół pasjonatów motoryzacji i logistyki, którzy z ogromnym zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i wydarzenia w branży. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam dostarczać czytelnikom rzetelne i interesujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?