Wykorzystanie palet tekturowych w przemyśle samochodowym

Palety tekturowe, z racji swej specyfiki, znajdują coraz częściej zastosowanie w transporcie wielkogabarytowym. Dotyczy to szczególnie tych branż, w których kwestią priorytetową jest skuteczna ochrona przewożonych towarów i produktów przed potencjalnym uszkodzeniem przy jednoczesnej minimalizacji kosztów utrzymania danego łańcucha dostaw. Jednym z takich sektorów gospodarki jest branża automotive. O to, w jaki sposób można w niej wykorzystać palety tekturowe i jakie płyną z tego korzyści, zapytaliśmy przedstawicieli firmy Organic Polska – polskiego producenta najwyższej jakości palet i opakowań tekturowych.

Palety kartonowe w branży automotive

W branży samochodowej bardzo często konieczne jest transportowanie części aut lub podzespołów o nietypowych kształtach bądź dużym gabarycie. Przewożenie tego rodzaju wyrobów na standardowych paletach nie zawsze jest ekonomiczne przestrzennie, szczególnie w przypadku części wielkogabarytowych. Znacznie lepiej sprawdzają się w tym przypadku palety tekturowe, które można zaprojektować na praktycznie dowolny potrzebny wymiar, a ponadto są znacznie lżejsze od standardowych palet drewnianych. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w transporcie drogowym, ale także w przypadku transportu drogą lotniczą i morską. Co szczególnie ważne, palety tekturowe nie wymagają certyfikatu IPPC (ISPM-15), co pozwala na ich wykorzystanie do dostaw poza UE, do krajów o restrykcyjnych przepisach fitosanitarnych. 

Palety tekturowe – główne zalety

W kontekście branży samochodowej palety tekturowe stanowią doskonałą alternatywę dla typowo stosowanych w tym sektorze palet drewnianych, plastikowych oraz metalowych paleto-pojemników. Wśród czynników, które w największym stopniu stanowią o przewadze palet tekturowych nad wykonanymi z innych materiałów, należy wymienić przede wszystkim:

  • jednorazowe zastosowanie – w praktyce oznacza to brak konieczności wydzielania odrębnej przestrzeni magazynowej do składowania pustych palet, co przekłada się na redukcję kosztów
  • brak obróbki fitosanitarnej – palety drewniane obowiązkowo podlegają fumigacji, jeśli mają być wywożone poza granice Unii Europejskiej. Brak fumigacji dodatkowo zmniejsza koszty
  • niska waga w transporcie – przy standardowym załadunku do transportu drogowego (TIR), czyli 33 paletach typu euro, oszczędność na wadze całości załadunku sięga około 0,7 tony. To oznacza znaczną redukcję zużycia paliwa, dalsze zmniejszenie kosztów i poprawę rentowności transportu
  • niemal dowolna kastomizacja – palety tekturowe można zaprojektować w taki sposób, aby optymalnie odpowiadały na potrzeby zamawiającego, a minima produkcyjne dla spersonalizowanych palet są niewielkie

Palety tekturowe a środowisko

Warto podkreślić, że tektura jest materiałem w pełni ekologicznym i bezpiecznym dla środowiska naturalnego. Ulega całkowitej biodegradacji w zaledwie kilka miesięcy (maksymalnie około 90 dni) i nie pozostawia po sobie żadnych toksycznych substancji. Co istotne, palety tekturowe nie w każdym przypadku muszą być wyłącznie jednorazowe – jeśli pozwala na to ich stan, można je wykorzystywać wielokrotnie. Wielką zaletą palet z tektury jest fakt, że wykonane są z jednego materiału, co ułatwia segregację, recykling i na koniec utylizację. 

Palety tekturowe można bez problemu poddawać recyklingowi bez utraty właściwości i jakości materiału (5-7 cykli recyklingu), a w razie potrzeby utylizacji można tego typu paletę spalić w spalarni śmieci w celu przetworzenia na energię. Warto także pamiętać, że tekturę na palety kartonowe wytwarza się z makulatury i drewna pochodzącego w większości z okresowych przecinek, czyli w sposób nie zagrażający obszarom leśnym.

Organic Polska – uznany producent ekologicznych opakowań tekturowych oraz palet kartonowych

Organic Polska to renomowana, ciesząca się uznaniem kontrahentów polska firma posiadająca w ofercie różnego typu opakowania i palety tekturowe. Producent ten dostarcza wyłącznie wyroby o najwyższym standardzie, doskonałej jakości, ekologiczne i w pełni dopasowane do potrzeb i oczekiwań klienta. Palety tekturowe produkowane przez Organic Polska to perfekcyjne rozwiązanie nie tylko dla branży automotive – doskonale sprawdzają się również w sektorze spożywczym, odzieżowym, przemysłowym i wielu innych.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Organic Polska, gdzie można zapoznać się z pełną ofertą firmy w zakresie palet tekturowych.

Redakcja fastauto.pl