Dla kogo przeznaczone są szkolenia motocyklowe?
Data publikacji 14 lutego 2022Uzyskanie prawa jazdy kategorii A to pierwszy krok, by cieszyć się jazdą na własnym motocyklu. Niestety, większość ośrodków szkolenia kierowców skupia się głównie na wynikach egzaminów, a nie nauce zachowania na drodze na co dzień. Zdarza się, że kursant otrzymuje uprawnienia do kierowania motocyklem, jednak na drodze czuje się niepewnie i rezygnuje z jazdy. W takich przypadkach z pomocą przychodzą szkolenia motocyklowe.
1. Jak przebiegają szkolenia motocyklowe?
2. Kto może zapisać się na szkolenia motocyklowe?
Brak pewności siebie, nieumiejętność prawidłowego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych oraz trudne warunki na drodze sprawiają, że po zakończeniu kursu na prawo jazdy i uzyskaniu uprawnień kategorii A, część motocyklistów rezygnuje z jazdy na motorze. Jest to rozsądne zachowanie, gdyż niedoświadczony, zestresowany uczestnik ruchu drogowego może powodować zagrożenie dla siebie i innych. Szkolenia motocyklowe stworzono z myślą o osobach, które chciałyby jeździć na motorze, lecz brakuje im umiejętności, by robić to bezpiecznie. Sprawdź, czego można nauczyć się w czasie szkoleń dla motocyklistów.
Jak przebiegają szkolenia motocyklowe?
Szkolenia motocyklowe obejmują część teoretyczną i praktyczną. W części pierwszej kursanci zapoznają się z tematyką zajęć, a następnie na własnym motocyklu trenują na torze szkoleniowym. Pod okiem instruktora wszyscy uczestnicy kolejno wykonują slalom, w czasie którego ćwiczą zmianę środka ciężkości, jadą po rondzie, a także wykonują kombinacje skrętów z serpentynami. Dzięki temu motocykliści rozwijają umiejętność pokonywania zakrętów o ciasnych promieniach i precyzję prowadzenia.
Ważnym elementem szklenia jest hamowanie. Kursanci uczą się zasad koordynowania obu hamulców, pewnego zatrzymania się na śliskiej i mokrej nawierzchni, a także szacowania drogi hamowania. Dodatkowo hamowanie jest trenowane podczas omijania przeszkód z uwzględnieniem blokady tylnego koła, by motocyklista nauczył się unikać upadków podczas nagłego zatrzymania pojazdu.
Podczas kursu dodatkowo motocykliści mogą liczyć na ciepłe dwudniowe posiłki i możliwość skorzystania z serwisu kawowego.
Kto może zapisać się na szkolenia motocyklowe?
Na szkolenia motocyklowe może zapisać się każdy posiadacz prawa jazdy kategorii A, który ma własny motocykl. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Są to dwa główne warunki stawiane kursantom. Przyczyny niepewności na drodze są nieistotne, gdyż instruktorzy są w stanie pomóc rozwiązać większość problemów związanych z brakiem pewności siebie w czasie jazdy na motocyklu.