Klejenie szyby samochodowej czy jej wymiana – co wybrać?
Data publikacji 22 września 2021
Klejenie szyby samochodowej jest doskonałym wyborem dla tych kierowców, którzy chcą pozbyć się niewielkich pęknięć i odprysków. Naprawa u doświadczonego mechanika z ekonomicznego punktu widzenia jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wymiana całej szyby.
O czym należy pamiętać?
Szyby samochodowe mogą być uszkodzone na wiele sposobów. Zbiegiem czasu na szybie przedniej od dużych naprężeń i uderzeń mogą pokazać się ryski, gwiazdki i kłopotliwe pajączki. Nawet niewielkie zmiany na szybie mogą znacząco utrudnić kierowcy jazdę. Problemy pojawiają się przede wszystkim w słoneczne dni, kiedy to ubytki sprawiają że promienie słoneczne się rozpraszają i oślepiają podczas prowadzenia samochodu. Warto wspomnieć również o tym, że przy uszkodzeniu przedniej szyby samochód nie przejdzie przeglądu technicznego. Aby rozwiązać problem warto postawić na profesjonalne sklejenie szyby samochodowej. Tego typu usługi oferują doświadczone warsztaty samochodowe, dlatego też nie powinno być żadnych problemu ze znalezieniem odpowiednich fachowców.
Kiedy możliwe jest klejenie szyby samochodowej?
Jak wspomniano powyżej w profesjonalnym warsztacie samochodowym można usunąć większość ubytków bez potrzeby wymieniania całej szyby. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie wygodne rozwiązanie, dzięki któremu można zaoszczędzić sporo gotówki. Klejenie szyby możliwe jest jednak dopiero po spełnieniu kilku warunków. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że uszkodzenia nie mogą znajdować się bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. Nie można także kleić bardzo starych rys. Naprawa możliwa jest jedynie przy niewielkich odpryskach o średnicy od 5 do 20 mm. Pęknięcia nie mogą być także dłuższe niż 20 cm. Klejenie szyby samochodowej będzie niemożliwe również wtedy, gdy pęknięcie pojawi się na krawędzi szyby albo pod uszczelką. W takiej sytuacji niestety jedynym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonej szyby na nową.
Jak wygląda klejenie szyby?
Na samym początku za pomocą specjalistycznego urządzenia usuwana jest wilgoć i wszelkie zanieczyszczenia z ubytków. Kolejnym krokiem jest precyzyjne uzupełnienie uszkodzeń odpowiednim wypełnieniem. Największym zainteresowaniem cieszy się obecnie żywica syntetyczna, którą po utwardzeniu należy dokładnie wypolerować. Opisywany zabieg w profesjonalnym warsztacie samochodowym trwa około godziny. Dzięki klejeniu można przywrócić szybie ok. 95-100% naturalnej wytrzymałości. Dzięki opisywanemu zabiegowi listwy i klipsy pozostają oczywiście na swoim fabrycznym miejscu. Klejenie szyby to wydatek od 50 do 150 zł. Zakup nowej szyby przedniej to z kolei wydatek od 500 do 1000 zł.