Strona główna
Samochody
Tutaj jesteś
Samochody Samochód w JDG

Samochód w JDG – 5 najważniejszych kwestii

Data publikacji 10 marca 2022

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z mnóstwem korzyści, ale też bez wątpienia niezliczoną ilością wyzwań, z jakimi każdego dnia musi się mierzyć przedsiębiorca. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie tak wielu obowiązków bez posiadania auta

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności wystarczającym może okazać się samochód osobowy. Jego zakup oznacza duży wydatek, który dla początkującego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą może okazać się zbyt dużym obciążaniem finansowym. Z kolei wykorzystywanie prywatnego samochodu do służbowych celów nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższy czas. Nadmierna eksploatacja wynikająca z konieczności wypełniania zawodowych zobowiązań może w znacznym stopniu pogorszyć jego stan techniczny. W rezultacie może okazać się, że przedsiębiorca w którymś momencie zostanie pozbawiony jakiegokolwiek środka lokomocji. Dlatego też warto zdecydować się na zakup auta na firmę. Ważne jednak, by ta decyzja była racjonalna i dobrze przemyślana. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta?

1. Zadbaj o jakość

Zakup samochodu, bez względu na to, czy będzie on nowy, czy też używany, zawsze oznacza spory wydatek. Wysokość sumy, jaką należy przeznaczyć na ten cel, uzależniona jest oczywiście od marki wybranego samochodu, daty produkcji oraz stanu technicznego. Aby móc bez przeszkód korzystać z samochodu, najlepiej zdecydować się na zakup nowego auta. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, bowiem używane samochody często się psują i większą część czasu, zamiast w użytkowaniu, mogą spędzić w warsztacie samochodowym. Tymczasem sprawne auto w firmie potrzebne jest każdego dnia. Skąd wziąć środki na ten cel? Jeżeli przedsiębiorca nie dysponuje wystarczającym kapitałem, może zdecydować się na auto na kredyt.

2. Poznaj oferty

Kredyt samochodowy to dobry pomysł na sfinansowanie zakupu nowego auta. Nie można jednak zapominać o tym, że jest on rodzajem zadłużenia. Dlatego też podjęcie decyzji o jego zaciągnięciu musi być dobrze przemyślane. Swoje rozważania na ten temat warto rozpocząć od ustalenia rodzaju poszukiwanego samochodu oraz jego ceny. To pozwoli na określenie kwoty kredytu i umożliwi poszukiwanie najkorzystniejszej oferty. Oferty przygotowane przez różne banki mogą się od siebie znacznie różnić, nie tylko warunkami, ale też kosztami. Przed wyborem konkretnej warto więc poznać kilka kolejnych i spośród nich wyłonić najbardziej opłacalną.

3. Określ optymalne warunki

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju kredytu, również kredyt na samochód jest rodzajem zadłużenia, które musi zostać spłacone w wyznaczonym terminie. To nie ulega wątpliwości. Jednak aby spłata ta nie generowała niepotrzebnych trudności i nie wiązała się z ryzykiem utraty płynności finansowej, musi przebiegać na dobrze dopasowanych do indywidualnych możliwości warunkach. W ich ustalaniu najważniejszą rolę odgrywa wysokość kolejnych rat oraz termin spłaty zadłużenia, czyli dwa czynniki bardzo mocno ze sobą powiązane.

4. Ceń siły na zamiary

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i jej rozwój oznaczają konieczność podejmowania inwestycji. A to wiąże się z kosztami. Dlatego decydując się na zakup samochodu do firmy, bardziej niż na renomie, która niestety bardzo często idzie w parze z wysoką ceną, zdecydowanie lepiej skupić się na funkcjonalności samochodu. Tańsze auto wcale nie musi oznaczać gorszej eksploatacji, a pomoże zaoszczędzić środki, które można spożytkować na dalszy rozwój firmy, i uchroni przed niebezpieczeństwem utraty płynności finansowej (1).

5. Nie zapomnij o kwestiach formalnych

Nabycie nowego samochodu oznacza konieczność dopełnienia kwestii formalnych, takich jak chociażby rejestracja auta. Samochód w jednoosobowej działalności gospodarczej uznawany jest za tzw. środek trwały. Oznacza to m.in., iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie może on zostać zarejestrowany na firmę. Przedsiębiorca musi więc zarejestrować pojazd na siebie, dopełniając wszelkich koniecznych formalności. Przed zakupem nowego auta, które ma służyć firmie, warto zgłębić wiedzę dotyczącą wszystkich formalnych kwestii, takich jak chociażby wysokość podatku od zakupu czy też sposób rejestracji i ubezpieczenia pojazdu (2).

Źródło:

  1. „Samochód firmowy na kredyt – 5 kwestii, które trzeba znać”, https://www.bankier.pl/wiadomosc/Samochod-firmowy-na-kredyt-5-kwestii-ktore-trzeba-znac-7221809.html, data dostępu: 05.12.2021.
  2. Lazarowicz A., „Samochód w firmie”, https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-samochod-w-firmie, data dostępu: 05.12.2021.

Artykuł sponsorowany

praca mechanika samochodowego

Redakcja fastauto.pl

Redakcja Fast Auto to zespół pasjonatów motoryzacji i logistyki, którzy z ogromnym zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i wydarzenia w branży. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam dostarczać czytelnikom rzetelne i interesujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?