Strona główna
Samochody
Tutaj jesteś
Samochody czerwone tablice rejestracyjne

Czerwone tablice rejestracyjne – podstawowe informacje

Data publikacji 16 września 2021


Tymczasowe czyli czerwone tablice rejestracyjne są wydawane przez stosowne organy na określony okres, na przykład czas niezbędny do rejestracji pojazdu.

Czerwone tablice rejestracyjne – w jakim celu są wydawane?

Tymczasowe tablice rejestracyjne są wydawane w sytuacji, w której dany samochód ma zostać wywieziony poza granice kraju, konieczne jest jego przewiezienie z miejsca zakupu do miejsca rejestracji, badania technicznego lub naprawy. Ponadto, tablice te są wydawane na okres niezbędny w celu wyrobienia wtórnika dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

Czerwone tablice rejestracyjne – wniosek

Tego typu tablice tymczasowe są wydawane właścicielom aut przez miejscowe wydziały komunikacji podstawie odpowiednich wniosków. Są to oficjalne druki urzędowe, które muszą zostać uzupełnione przez wnioskodawcę w zakresie danych kupującego oraz sprzedającego auto. Ponadto, każdy wniosek powinien być uzupełniony o kopię dokumentu potwierdzającego transakcję kupna – sprzedaży. Może to być zarówno umowa, jak i faktura. Ponadto, do wniosku należy dołączyć pochodzący z zagranicy lub krajowy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu o ile została wydana oraz zagraniczne lub polskie tablice rejestracyjne. W przypadku ich braku właściciel pojazdu zobowiązany jest do dołączenia do wniosku stosownego oświadczenia. W odniesieniu do samochodów sprowadzanych zza granicy do wniosku należy dołączyć potwierdzenie opłacenia akcyzy oraz odprawy celnej.

Czerwone tablice rejestracyjne – koszt

Opłata za wydanie czerwonych tablic rejestracyjnych jest zróżnicowana w zależności od rodzaju pojazdu. W przypadku samochodów osobowych, autobusów oraz ciągników samochodowych koszt ich wydania wynosi 62 zł. W odniesieniu do przyczep i naczep jego cena wynosi 40,75 zł, natomiast dla motocykli, motorowerów i ciągników rolniczych – 37,75 zł.

Czerwone tablice rejestracyjne – pełnomocnictwo

Wszelkie sprawy urzędowe właściciel może „załatwiać” osobiście lub też te czynności może powierzyć osobie trzeciej. W takim wypadku wymagane jest sporządzenie stosownego pełnomocnictwa, którego koszt wynosi 17 zł.

Czerwone tablice rejestracyjne – ważność

Tymczasowe tablice rejestracyjne są wydawane na okres 30 dni. Ponadto, istnieje możliwość jednorazowego przedłużenia tego terminu o kolejne 14 dni.

Czerwone tablice rejestracyjne – polisa OC

Właściciel auta, które ma wyrobione tymczasowe tablice rejestracyjne zobowiązany jest do wykupu polisy OC. Może to być ubezpieczenie miesięczne lub roczne z możliwością późniejszej zmiany tymczasowych numerów rejestracyjnych.

Nowoczesne samochody Renault

Redakcja fastauto.pl

Redakcja Fast Auto to zespół pasjonatów motoryzacji i logistyki, którzy z ogromnym zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i wydarzenia w branży. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam dostarczać czytelnikom rzetelne i interesujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?