Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja Czym jest płyn adBlue

Czym jest płyn adBlue i kiedy się go stosuje? Zobacz wszystko, co warto wiedzieć!

Data publikacji 20 stycznia 2022

Z pewnością zwróciłeś niekiedy uwagę na to, że na stacjach benzynowych można – wraz z paliwem różnego rodzaju – kupić oznaczony niebieskim symbolem płyn. To adBlue. Czym jest ta ciecz, do czego służy i kiedy należy ją stosować? Podpowiadamy!

Pamiętaj, że nie w każdym pojeździe płyn adBlue jest stosowany. Zależy to od jego charakterystyki i typu. Zanim jednak wskażemy w jakich pojazdach możesz zatankować płyn, przedstawmy czym jest adBlue i w jaki sposób działa?

adBlue – właściwości i zastosowanie

Tak naprawdę płyn adBlue jest cieczą bazującą na wodzie i wysokim stężeniu mocznika, sięgającym 32,5 procenta. Został on pozyskiwany technicznie, a do jego przygotowania służy woda zdemineralizowana. Jego celem jest oczyszczanie spalin, emitowanych przez silnik danego pojazdu. W jaki sposób działa płyn adBlue?

Ciecz posiada właściwości, które znacznie redukują emisję wydzielanych tlenków azotu, bardzo toksycznych gazów, emitowanych przez jednostki napędowe (szczególnie wysokoprężne). Poprzez wbudowany w auto system selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), adBlue jest wtłaczany do katalizatora, gdzie – pod wpływem rozbudowanych reakcji chemicznych – szkodliwe spaliny są rozdzielane na mocznik, azot i wodę, a następnie usuwana wraz z pozostałymi spalinami.

Kiedy powinieneś sięgnąć po adBlue?

Pamiętaj, że płyn adBlue nie jest stosowany w każdego rodzaju pojazdach. Przede wszystkim auto musi mieć układ SCR, abyś mógł wlać do niego ciecz. Producenci pojazdów osobowych i ciężarowych wymyślili płyn adBlue, aby zredukować emisję szkodliwych substancji w silnikach diesla i doprowadzić je do stanu spełniającego restrykcyjne normy Euro 6.

Pierwszy wariant płynu adBlue stosowany był w pojazdach ciężarowych, aby obniżyć emisję ich szkodliwych spalin. Rozwój systemu SCR, zaawansowana technologia instalowana w silnikach wysokoprężnych i coraz bardziej rozbudowane normy spalin sprawiły, że adBlue pojawił się również w pojazdach osobowych i użytkowych.

Co ważne (wbrew powszechnym i obiegowym opiniom), prawidłowa eksploatacja układu SCR i dolewanie certyfikowanego płynu nie wpływa niekorzystnie na jakość jednostki napędowej czy inne podzespoły eksploatacyjne pojazdu. Przy tankowaniu zwróć jednak uwagę na to, aby wlać płyn do odpowiedniego zbiornika, bo połączenie adBlue z olejem napędowym może być zgubne w skutkach dla elementów pojazdu!

praca mechanika samochodowego

Redakcja fastauto.pl

Redakcja Fast Auto to zespół pasjonatów motoryzacji i logistyki, którzy z ogromnym zaangażowaniem śledzą najnowsze trendy i wydarzenia w branży. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam dostarczać czytelnikom rzetelne i interesujące treści.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?